Choose your language:

  1. PL
  2. EN

Pobierz pliki

You are here:

Google Earth - przeglądanie całego świata

Google to jedna z największych korporacji na świecie, której potęga wyrosła na wyszukiwarce internetowej. Jednak wyszukiwarka to nie jedyny produkt tej firmy. Ich gama jest bardzo bogata, a jednym z bardziej znanych programów Google jest Earth – aplikacja, która pozwala na oglądanie całego świata na ekranie komputera.

Google Earth to bardzo rozbudowany, ale darmowy program, który może być zainstalowany na komputerach z systemem Windows (XP, Vista, 7), Mac oraz Linux. Pomimo, iż wyświetla bardzo rozbudowane graficznie mapy i zdjęcia satelitarne, nie ma wysokich wymagań sprzętowych. Zalecane jest jednak posiadanie procesora minimum Pentium 4 z częstotliwością przynajmniej 2,4 GHz (odpowiednik AMD to 2400xp), 512 MB pamięci RAM, 2 GB wolnego miejsca na dysku. Niezbędne jest także łącze internetowe, najlepiej o przepustowości 768 kb/s lub szybsze. Jeśli chodzi o kartę graficzną to ważna jest obsługa biblioteki DirectX 9, grafiki 3D oraz minimalna pamięć 256 MB VRAM. Są to zalecane wymagania sprzętowe, dlatego też można mieć nadzieję, że program uruchomi się na słabszym komputerze. Jednak odbije się to z pewnością na płynności pracy z programem.

Instalacja Google Earth jest niezwykle prosta i szybka. Po uruchomieniu instalatora pobierane są wszystkie składniki z internetu:

Następnie przeprowadzana jest instalacja aplikacji, która wykonuje się automatycznie. Po jej zakończeniu uruchomiony zostaje program i pojawia się jego główny ekran:

Możliwości programu Google Earth są tak duże, że trudno przedstawić jego funkcję w formie wypunktowania. Warto wspomnieć chociażby o najważniejszych zagadnieniach.

Główny ekran – kula ziemska, który widoczny jest na powyższym zrzucie ekranu to tzw. przeglądarka 3D. Dzięki niej możemy znaleźć się w każdym punkcie na ziemi. Przytrzymując wciśnięty lewy przycisk myszy lub touchpada możemy obracać kulą ziemską i wybrać interesujący nas rejon. Jeżeli chcemy przybliżyć konkretny punk, wystarczy kliknąć dwukrotnie lewym przyciskiem myszy aż do uzyskania satysfakcjonującego nas powiększenia. Przybliżanie i oddalanie możliwe jest także za pomocą klawisza przewijania. Alternatywne sterowanie zapewniają przyciski nawigacji dostępne u góry po prawej stronie. Poruszanie się po kuli ziemskiej jest bardzo intuicyjne, dlatego nawet początkujący użytkownicy komputera nie powinni mieć z tym żadnych problemów.

W przeglądarce możliwe jest również oznaczanie wybranych przez siebie miejsc za pomocą wielokątów o dowolnym kształcie. Przydatną opcją jest także wyznaczanie trasy, pomiędzy dwoma lokalizacjami (wystarczy przejść do zakładki Trasa dojazdu). Trasa nie tylko oznaczona jest nie tylko na mapie, ale także szczegółowo opisana (opis przydatny dla kierowców). Możemy również skorzystać z opcji Odtwórz wycieczkę, dzięki której program Google Earth w sposób realistyczny poprowadzi nas z jednego punktu do drugiego.

Nad przeglądarką 3D (u góry) dostępny jest zestaw ikon, gdzie każda ikona odpowiada konkretnej funkcjonalności, dostępnej w aplikacji. Możliwe jest na przykład oznaczenie dowolnej lokalizacji , pokazanie archiwalnych zdjęć (wybierając za pomocą suwaka odpowiednią datę), zmiana światła słonecznego, w zależności od pory dnia. Przydatną funkcją jest również opcja wydruku oraz stworzenie załączniku i wysłanie wiadomości mailowej.

W wymienionym zestawie ikon znajduje się także ikona w kształcie planety, po kliknięciu której mamy dostęp do trzech innych obiektów – Księżyca, Słońca i Marsa. W ten sposób możemy odbywać niezwykle ciekawe wirtualne podróże. Jest to bardzo ciekawa opcja edukacyjna, w szczególności dla miłośników kosmosu.

W aplikacji Google Earth dużą popularność zyskała funkcja, odpowiedzialna za wyświetlanie budynków 3D. Aby z niej skorzystać, wystarczy mieć zaznaczoną warstwę Budynki 3D w ramce po lewej stronie. Dodatkowo w warstwach możliwe jest także zaznaczenie opcji Drogi, która prezentuje informacje jak na mapie drogowej. W ten sposób poznamy m.in. w którym rejonie są autostrady oraz jaki numer ma dana droga. Możliwe jest także zaznaczenie opcji Pogoda, dzięki czemu poznamy aktualne warunki pogodowe w wybranym rejonie. Niezwykle ciekawą warstwą jest Ocena, która pozwala na dogłębne poznanie wód oceanicznych, ekspedycje oceaniczne , zapoznanie się ze spisem organizmów morskich i wraków statków.

Google Earth współpracuje także z programem SketchUp, który umożliwia tworzenie modeli 3D. Ideą współpracy pomiędzy tymi dwoma aplikacjami firmy Google jest wizualizacja trójwymiarowego świata. Na stronach internetowych Google Earth można znaleźć poradnik dotyczący geomodelowania z użyciem SketchUp. Dowiedzieć się można np. jak umieścić model z programu SketchUp w aplikacji Google Earth.

Jedną z pionierskich funkcji programu Google Earth jest symulator lotu, dzięki któremu możliwe jest latanie samolotem po całym świecie i zwiedzanie różnych obiektów. Aby uruchomić symulator wystarczy w menu górnym przejść do Narzędzia a następnie Otwórz symulator lotu. Potem pojawi się okno, gdzie do dyspozycji mamy dwa modele samolotów F16 i SR22. Dla użytkowników początkujących zaleca się skorzystanie najpierw z samolotu SR22, gdyż jest to model prostszy w obsłudze. Po wyborze parametrów wystarczy kliknąć Rozpocznij lot. Szczegółową instrukcję w zakresie startowania i lotu samolotem można znaleźć w dziale Pomoc. Warto pamiętać, że start z lotniska następuje poprzez rozpędzenie samolotu klawiszem PageUp i następnie jego uniesieniem strzałką w dół. Sterowanie odbywa się za pomocą pozostałych strzałek. Możliwe jest również sterowanie joystickiem, jeśli taki posiadamy.

Podane wyżej funkcje to tylko garstka możliwości aplikacji Google Earth. Wprawdzie program korzysta z tych samych map co Google Maps, to jedna oferuje znacznie więcej opcji. Aby w pełni wykorzystać jego możliwości warto skorzystać z ogólnodostępnego poradnika i samouczków, które dostępne są na oficjalnej stronie produktu pod adresem www.google.com/earth/. Za pomocą pokazanych tam ćwiczeń dowiemy się m.in. jak wyszukiwać i zaznaczać lokalizacje oraz jak uzyskiwać współrzędne konkretnych punktów. Dokumentacja techniczna do programu dostępna jest w większości w języku polskim, choć część materiałów jest wyłącznie po angielsku.

Oprócz darmowej wersji dostępna jest również aplikacja Google Earth Pro, która przeznaczona jest dla firm, zajmujących się m.in. projektowaniem i tworzeniem planów architektonicznych, inżynierią, energetyką. Jest to rozwiązanie dla biznesu, w którym potrzebny jest dostęp do wysokiej jakości map. Google Earth Pro umożliwia przetwarzanie danych geograficznych, pomiar pola powierzchni za pomocą figur geometrycznych, tworzenie filmów i dostęp do wielu danych (np. demograficznych). Aplikację w wersji Pro można zakupić w sklepie internetowym Google, a jej cena to 291 EUR w przypadku zakupu jednej sztuki. Dla wszystkich, którzy nie potrzebują aż tak specjalistycznych funkcji, pozostaje korzystanie ze standardowej wersji Google Earth, która także oferuje sporo możliwości i jest przede wszystkim darmowa.

Recenzje użytkowników

comments powered by Disqus

Przed opublikowaniem komentarza,

upewnij się, że nie narusza on netykiety oraz regulaminu serwisu softcoffee.net. W szczególności nie powinny one zawierać wulgaryzmów ani treści obraźliwych, zakazanych przez prawo lub godzących w dobre imię serwisu. Redakcja softcoffee.net zaznacza przy tym, iż wszystkie komentarze są wyłączną własnością osób je publikujących i nie ponosi odpowiedzialności za ich zawartość.

Ostatnio wyszukiwane

Copyright © Softcoffee.net 2003-2014 Wszystkie prawa zastrzeżone