Choose your language:

  1. PL
  2. EN

Pobierz pliki

You are here:

ESET NOD32 - skuteczny program antywirusowy

Zabezpieczenie antywirusowe komputera to jedna z najważniejszych kwestii, o których powinni pamiętać wszyscy użytkownicy, niezależnie czy jest to komputer prywatny czy firmowy. Warto pomyśleć o odpowiednim programie antywirusowym. Ciekawą propozycją wśród wielu tego typu aplikacji jest ESET NOD32.

ESET to słowacka firma założona w 1992 roku, specjalizująca się w tworzeniu oprogramowania zabezpieczającego. Produkty tej spółki przeznaczone są zarówno dla komputerów prywatnych, jak i firmowych. Przedsiębiorstwo zyskało międzynarodowe uznanie, głównie za sprawą wielokrotnie nagradzanego programu antywirusowego NOD32. Również w Polsce aplikacja ta otrzymywała wysokie laury – m.in. nagrodę „Produkt Roku” miesięcznika komputerowego CHIP oraz PC World. W tym artykule przedstawiona zostanie wersja 5.0 programu ESET NOD32.

Program ESET NOD32 5.0 to aplikacja komercyjna, której cena rozpoczyna się od prawie 130 zł za pierwszy rok licencji, a jej przedłużenie o kolejny rok to wydatek ponad 77 zł. Program dostępny jest oczywiście w języku polskim, a zakupu można dokonać poprzez sklep internetowy na oficjalnej polskiej stronie firmy ESET (sklep.eset.pl). Każdy użytkownik może jednak przetestować możliwości programu, pobierając darmową 30-dniową wersję NOD32 Antivirus. Program zadziała na systemach operacyjnych z rodziny Windows (2000, XP, Vista, 7), zarówno na wersjach 32-, jak i 64-bitowych. Specjalna wersja programu została przygotowana dla użytkowników systemów Linux.

Instalacja możliwa jest w jednej z dwóch opcji: typowa lub zaawansowana. Pierwszy tryb zawiera domyślnie zalecane ustawienia, a zadaniem użytkownika jest tak naprawdę klikanie przycisku dalej. W trybie zaawansowanym możliwe jest skonfigurowanie wszystkich opcji samodzielnie. Kreator zawiera także możliwość przyłączenia się do usługi ESET Live Grid, czyli sieci współpracowników, która pomaga eliminować szkodliwe oprogramowanie. ESET zbiera w ten sposób informacje od użytkowników na temat wirusów, infekujących ich komputery. Zaznaczanie tej opcji nie jest wymagane. Ostatnim krokiem instalacji jest kliknięcie przycisku instaluj. Po zakończeniu instalacji program uruchomi się automatycznie.

Po pierwszym uruchomieniu programu antywirusowego ESET NOD32 pojawi się okno aktywacji produktu. W przypadku chęci skorzystania z wersji trial, wystarczy zaznaczyć opcję Aktywuj licencję tymczasową. Użytkownicy, którzy zakupili licencję, powinni wybrać odpowiedni sposób aktywacji programu. Uruchomiony program ESET NOD32 Antivirus automatycznie rozpoczyna ochronę komputera, bez potrzeby jakichkolwiek działań. Aby otworzyć okno programu, wystarczy kliknąć ikonę, znajdującą się na pasku systemowych obok zegarka. Menu główne programu zawiera podstawowe informacje, m.in. obecny stan ochrony i ważność licencji. Dodatkowo możemy przejść do statystyk, aby poznać informację o ostatnim skanowaniu oraz liczbie zainfekowanych i wyleczonych obiektów. 

ESET NOD32 Antivirus 5

Kolejna zakładka programu to skanowanie komputera, która pozwala przeprowadzić pełne skanowanie komputera na obecność wirusów, jak i dowolnego obiektu czy nośnika danych. W sektorze Aktualizacja mamy informacje o dacie aktualnej sygnatur wirusów i komunikat, czy baza ta jest aktualna. W przypadku, gdy skończy nam się licencja na program, wówczas aplikacja nadal będzie funkcjonować, jednak nie będą pobierane najnowsze aktualizacje bazy wirusów, przez co komputer nie będzie odpowiednio chroniony. Nowo powstałe wirusy, które zainfekują nasze plik najprawdopodobniej nie zostaną usunięte przez program antywirusowy. Dodatkowo NOD32 będzie przypominał o konieczności aktualizacji. Domyślnie aktualizacja bazy sygnatur wirusów jest włączona domyślnie i proces ten odbywa się bez potrzeby jakiejkolwiek uwagi użytkownika.

ESET NOD32 Antivirus 5

Program ESET NOD32 Antivirus 5 posiada bardzo wiele możliwości konfiguracji i ustawień. Domyślnie wprowadzone są ustawienia, które zapewniają optymalną ochronę komputera, zarówno przed zagrożeniami z internetu, jak i użytkowanych nośników danych. Możliwa jest jednak zmiana ustawień większości funkcji, jednak działania te należy przeprowadzać z rozwagą, gdyż nieodpowiednia konfiguracja programu antywirusowego może nas narazi na niepotrzebne niebezpieczeństwa ze strony wirusów. Dlatego też wprowadzanie zmian zalecane jest wyłącznie dla użytkowników zaawansowanych, którzy mają pojęcie na temat bezpieczeństwa komputera.

Ustawienia zaawansowane zostały podzielone na pięć zakładek. Pierwsza z nich to Komputer, w której konfiguruje się ustawienia ochrony antywirusowej i antyspyware. Możliwa jest m.in. zmiana ustawień technologii ThreatSense, która wykrywanie wirusy, poprzez połączenie metod heurystycznych z bazą wirusów. Oprócz tego można zarządzać systemem HIPS, który zapobiega włamaniom i identyfikuje działania na danym komputerze. Z kolei w dziale Internet i poczta e-mail dokonuje się zmian z zakresu ochrony przeglądarki internetowej oraz klienta do obsługi poczty e-mail. ESET współpracuje z czterema najpopularniejszymi programami pocztowymi: Microsoft Outlook, Outlook Express, Windows Live Mail i Mozilla Thunderbird. Dzięki temu do zainfekowanych wiadomości dołączana jest odpowiednia notka, które treść można zmienić w tych właśnie ustawieniach. Następna zakładka dotyczy parametrów aktualizacji. Z kolei w sekcji Narzędzia możliwa jest administracja plikami dzienników, w tym okres przechowywania rekordów dziennika. Dodatkowo można zarządzać kwarantanną i serwerami proxy. Ostatnia sekcja – Interfejs użytkownika to możliwość wprowadzania głównie wizualnych zmian w programie, które nie mają wpływu na ochronę antywirusową komputera. Można m.in. zmienić interfejs graficzny oraz ustawienia alertów i powiadomień.

ESET NOD32 Antivirus 5

Oprócz tak podstawowych funkcji programu jak skaner antywirusowy, poszukujący zagrożeń podczas pracy przy komputerze i korzystania z Internetu, czy antyspyware, chroniącej przed złośliwym oprogramowanie, NOD 32 zaawansowaną kontrolę nośników wymiennych. Jest to szczególnie przydatna funkcja w dobie przenoszenia wielu danych na pendrivach. Oprócz tego nowością w wersji 5. jest inteligentne skanowanie systemu podczas uruchamiania komputera, w taki sposób, że uruchamia się ono po kilku minutach od włączenia systemu, dzięki czemu użytkownik może natychmiast rozpocząć pracę, nie czekają na działania programu antywirusowego.

ESET NOD32 Antivirus 5

ESET NOD32 5 posiada także tryb gier, który wyłącza wyskakujące okienka, dzięki czemu mamy pewność, że nic nie przeszkodzi nam podczas zabawy z ulubioną grą. Wówczas nie jest aktualizowana baza sygnatur wirusów, nie jest aktywny również harmonogram zadań.

Program ESET NOD32 zyskał popularność w szczególności dzięki wysokiej skuteczności wykrywania zagrożeń i efektywnego usuwania wszelkich niebezpieczeństw przy niezbyt wysokim obciążeniu zasobów sprzętowych.  Wszystko wskazuje na to, że nowa wersja 5 poszerzona o innowacyjnie funkcje, będzie niemniej skuteczna i popularna. Zapraszamy do zapoznania się z wersją 30-dniową programu, która pozwoli na ocenę skuteczności w walce z zagrożeniami i zapoznanie się z najnowszymi funkcjami programu.

 

 

Recenzje użytkowników

comments powered by Disqus

Przed opublikowaniem komentarza,

upewnij się, że nie narusza on netykiety oraz regulaminu serwisu softcoffee.net. W szczególności nie powinny one zawierać wulgaryzmów ani treści obraźliwych, zakazanych przez prawo lub godzących w dobre imię serwisu. Redakcja softcoffee.net zaznacza przy tym, iż wszystkie komentarze są wyłączną własnością osób je publikujących i nie ponosi odpowiedzialności za ich zawartość.

Ostatnio wyszukiwane

Copyright © Softcoffee.net 2003-2014 Wszystkie prawa zastrzeżone