Choose your language:

  1. PL
  2. EN

Pobierz pliki

You are here:

Paint .NET 3.5.10 - edytor graficzny

Miłośników grafiki komputerowej z pewnością zainteresuje fakt, że na rynku dostępnych jest kilka bardzo ciekawych aplikacji, za które nie trzeba płacić ani złotówki. Wśród nich jest program Paint .NET, obecnie dostępny w wersji 3.5.10. Nie jest to zbyt zaawansowana aplikacja, jednak posiada kilka funkcjonalności, z którymi warto się dokładnie zapoznać.

Paint .NET 3.5.10 pochodzi z 9 października 2011 roku i dostępna jest w dziesięciu językach. Niestety wśród nich nie ma języka polskiego. Nie powinno to jednak stwarzać dla większości użytkowników poważnego problemu. Musimy być przyzwyczajeni do faktu, iż większość tego typu aplikacji nie zostanie przetłumaczona na język polski, zwłaszcza jeśli mówimy o programie zupełnie darmowym.

Przed zainstalowaniem aplikacji, warto wspomnieć o sprzęcie komputerowym. Minimalne wymagania programu Paint .NET to posiadanie komputera z zainstalowanym systemem Microsoft Windows XP z poprawką ServicePack3, Vista  z SP1 lub SP2 albo Windows 7. Z tym, że twórcy oprogramowania podają system Windows 7 jako rekomendowany. Program nie zadziała na komputerze wyposażonym w procesor o częstotliwości taktowania poniżej 800MHz, z tym, że zalecane do efektywnej pracy jest posiadanie procesora dwurdzeniowego. Minimalna ilość pamięci operacyjnej RAM to 512MB. Monitor i karta graficzna powinny pracować na minimalnej rozdzielczości 1024x768. Z kolei na dysku twardym potrzebujemy przynajmniej 204MB wolnej przestrzeni. Program wymaga także dodatku Microsoft's .NET Framework 3.5 SP1. Jeżeli nie znajduje się on domyślnie w systemie, należy go zainstalować, inaczej aplikacja Paint .NET nie będzie działała na naszym komputerze. Jak widać wymagania sprzętowe nie są zbyt wymagające, jak na tak zaawansowany program graficzny. Na dzisiejszych, czy nawet kilkuletnich komputerach, nie powinno być problemu z uruchomieniem programu.

Twórcami programu Paint .NET są studenci z Washington State University, a został on napisany w języku C z użyciem GDI. Niewątpliwą zaletą jest fakt, iż aplikacja jest bardzo niewielka, tzn. po ściągnięciu plik instalacyjny zajmuje zaledwie 3,6 megabajta. Na samym początku w kreatorze instalacji możemy wybrać język oraz jedną z dwóch opcji – szybką, która instaluje domyślne składniki w określonej lokalizacji na dysku oraz ręczną, gdzie użytkownik może dokonać pewnych modyfikacji.


Po pierwszym uruchomieniu programu możemy stwierdzić, iż Paint .NET jest to prosty edytor graficzny. Pokazuje to m.in. poniższy zrzut ekranu:

Paint .NET

Nie oznacza to jednak, że program jest bezwartościowy. Wręcz przeciwnie – powinniśmy dokładnie się jemu przyjrzeć i zaznajomić z dostępnymi funkcjonalnościami.

Od razu można zauważyć podobieństwo do Painta, który znajduje się w każdym systemie Windows. Po lewej stronie Paint .NET posiada pasek z podstawowymi narzędziami do edycji. Możliwe jest zaznaczenie obszaru na kilka sposobów, narysowanie figury geometrycznej, czy wypełnienie danego obszaru wybranym przez nas kolorem. Z kolei poniżej widoczna jest paleta barw. Nowością w stosunku do systemowego Paina są funkcje dostępne po prawej stronie. U góry widzimy tam okno z tytułem „History”, w którym, jak się można domyślać po nazwie, zapisywane będę kroki i operacje podejmowane przez użytkownika na danym obrazie. Ułatwia to cofanie zmian, w dokładny sposób możemy cofnąć podejmowane operacje graficzne. Natomiast w oknie na dole znajduje się również bardzo ważna funkcja – warstwy.
Warstwy umożliwiają użytkownikowi pozostawianie lub usuwanie określonych informacji na obrazie. Możliwe jest wycinanie oraz wklejanie elementów na konkretnej warstwie, nie zmieniając pozostałych warstw. Bardzo często grafikę z użyciem warstw określa się jako 2.5D, czyli dwuipółwymiarową.  Zarządzanie warstwami możliwe jest z poziomu paska górnego w zakładce „Layers”.
Każde narzędzie ma także sporo indywidualnych atrybutów, które mogą być zmieniane przez użytkownika. Przykładowo widoczny na poniższym zrzucie ekranu pędzel

Paint .NET

może mieć określoną wielkość oraz rysować konkretne linie, np. poziome, pionowe, skrzyżowane, etc.
Program posiada także zestaw bogatych efektów, które można zastosować do edytowanych obrazów czy tworzonych grafik:

Paint .NET

Efekty zostały podzielone na siedem grup tematycznych. Łącznie mamy do dyspozycji ponad trzydzieści efektów. Oczywiście efektami (jak pokazuje zrzut ekranu powyżej) możemy w dowolny sposób zarządzać, określając indywidualne parametry. Dla osób, które często wykonują zdjęcia z aparatów cyfrowych, przydatny będzie efekt do usuwania „czerwonych oczu”.

Warto również opisać podstawowe operacje, jakie możemy wykonywać na edytowanych obrazach. Należą do nich m.in. obroty obrazu oraz zmiana rozmiaru i rozdzielczości. Z kolei w zakładce „Adjustments” mamy kilka bardziej zaawansowanych opcji. Możemy np. odwrócić kolory w obrazie, przekształcić zdjęcie na sepię czy czarno-białe, oraz (jak pokazuje poniższy zrzut ekranu) dostosować jasność i kontrast zdjęcia:

Paint .NET

Atutem tego programu jest również fakt, iż wokół niego powstała dość szeroka społeczność zwolenników tej aplikacji. Owocuje to tym, iż w internecie możemy spotkać sporo przykładów i samouczków, które podpowiadają jak wykonać konkretne, nawet bardziej zaawansowane, edycje na zdjęciach. Na wielu forach graficznych możemy również liczyć na spory odzew, w przypadku zadania jakiegoś pytania. Również na oficjalnej stronie internetowej programu, znajdującej się pod adresem getpaint.net, prezentowane są ciekawe przykłady użycia niektórych funkcji. Warto się z nimi zapoznać, aby rozszerzyć nie tylko wiedzę z użytkowania programu Paint .NET, ale także umiejętności graficzne, które mogą być wykorzystywane również w innych aplikacjach. I to kolejna zaleta Paint .NET – doskonałe pole treningowe dla początkujących grafików. Na stronie internetowej znajduje się także pomoc techniczna i dokumentacja, w której szczegółowo opisano funkcje programu. Materiały te dostępne są jednak w języku angielskim.

Stworzone lub edytowane pliki graficzne możemy zapisywać w kilku formatach. Standardowo odbywa się to za pomocą „File” i „Save” (zapisz) lub „Save as” (zapisz jako). Istnieje także opcja drukowania obrazów.

W programie dostępna jest także podstawowa opcja wstawiania tekstu z podstawową możliwością jego formatowania. Możliwy jest oczywiście wybór wielkości i rodzaju czcionki, wyrównanie od określonej strony lub wyjustowanie, a także zastosowanie określonego stylu tekstu. Opcje, za pomocą których jest to możliwe, pojawiają się automatycznie po wyborze narzędzia tekst, które określone jest tak jak w wielu programach tego typu, ikoną o literze „T”.

Niewątpliwą zaletą aplikacji Paint .NET jest szybkość działania. To szczególnie pożądana cecha w przypadku edytorów graficznych. Należy mieć jednak świadomość, że program nie posiada tak zaawansowanych opcji jak Adobe Photoshop, czy chociażby darmowy GIMP. To znacznie prostsza aplikacja w szczególności polecana dla początkujących użytkowników, zainteresowanych grafiką komputerową. Program jedna jest darmowy, łatwy w obsłudze i szczegółowo dopracowany w wielu kwestiach.

Recenzje użytkowników

comments powered by Disqus

Przed opublikowaniem komentarza,

upewnij się, że nie narusza on netykiety oraz regulaminu serwisu softcoffee.net. W szczególności nie powinny one zawierać wulgaryzmów ani treści obraźliwych, zakazanych przez prawo lub godzących w dobre imię serwisu. Redakcja softcoffee.net zaznacza przy tym, iż wszystkie komentarze są wyłączną własnością osób je publikujących i nie ponosi odpowiedzialności za ich zawartość.

Ostatnio wyszukiwane

Copyright © Softcoffee.net 2003-2014 Wszystkie prawa zastrzeżone