Choose your language:

  1. PL
  2. EN

Pobierz pliki

You are here:

Tlen 6.0.3.77 - polski komunikator internetowy

Komunikatory internetowe zrewolucjonizowały komunikację pomiędzy ludźmi, znajdującymi się w różnych miejscach na świecie. Na rynku mamy do dyspozycji kilka popularnych programów, a w śród nich jest program o nazwie Tlen.

W XIX wieku, gdy przez Aleksandra Grahama Bella po raz pierwszy został zaprezentowany telefon ludzkość poczuła, że stoi u bram nowej ery, w której możliwe będzie komunikowanie się „na żywo” między ludźmi znajdującymi się daleko od siebie. Wynalazek ten rozwinął i upowszechnił się na całym świecie. Trudno dziś sobie wyobrazić życie bez telefonu. Z kole koniec wieku XX i początek XXI to czas nowoczesnych technologii i internetu. Jeszcze efektywniej możemy komunikować się praktycznie z każdego miejsca na ziemi, przesyłając nie tylko dźwięk, ale i obraz. Komunikatory internetowe, bo o nich mowa to doskonały sposób na szybkie, efektywne i najczęściej bezpłatne rozmowy. W tym artykule zostanie przedstawiony komunikator Tlen w wersji 6.0.3.77.

Tlen jest to darmowy komunikator internetowy, którego twórcą jest grupa o2, znana głównie z portalu o2.pl. Jest to jeden z najczęściej używanych programów do komunikacji internetowej przez polskich internautów. Obecna wersja 6.0.3.77 pochodzi z dnia 16 stycznia 2009 roku, trwają jednak prace nad wersją 7, która obecnie dostępna jest jako beta, czyli wersja niestabilna testowa. Na oficjalnej stronie internetowej tlen.pl można pobrać program w tej wersji, jednak należy mieć świadomość, że może on zawierać pewne błędy i niedociągnięcia.
Instalacja programu Tlen polega na ściągnięciu pliku instalacyjnego i jego uruchomieniu. Następnie w kreatorze instalacji możemy wybrać m.in. ścieżkę, w której zostanie zainstalowany program oraz zmienić kilka opcji. Po pierwszym uruchomieniu programu pojawi się następujące okno:

Tlen


Program pyta nas, czy mamy już konto w systemie Tlen.pl. Jeśli tak, wybieramy drugą opcję i wpisujemy dane do logowania. Natomiast, jeśli jest to nasze pierwsze w historii użycie programu, wówczas musimy zarejestrować się w systemie, wybierając pierwszą opcję. Wystarczy wypełnić prosty formularz, w którym m.in. musi zaproponować login oraz hasło. Każdy użytkownik komunikatora internetowego otrzymuje również dostęp do bezpłatnej poczty elektronicznej o pojemności 10 GB. Po zakończeniu rejestracji mamy również możliwość wyboru szaty graficznej programu – skórki, spośród dostępnych poniżej:

Tlen


Program Tlen dostępny jest na licencji Adware. Oznacza to, że jest on darmowy, jednak twórca programu może za jego pomocą wyświetlać reklamy, tak więc należy się przygotować na to, że po uruchomieniu może pojawić się reklama.
Uruchomiony Tlen dostępny jest na pasku systemowym (obok godziny). Ikona programu przedstawia ludzką głowę. Po kliknięciu prawym przyciskiem na nią możemy ustawić nasz status, przejść do ustawień programu lub go zakończyć. W ustawieniach można m.in. zdecydować, czy aplikacja ma się uruchamiać automatycznie przy włączeniu komputera, zmienić wygląd czy zarządzać parametrami rozmowy. Jak pokazuje poniższy zrzut ekranu, ustawień w Tlenie jest bardzo dużo:

Tlen


Tlen posiada bardzo przyjazny interfejs użytkownika. Ikony u góry umożliwiają przełączanie pomiędzy kontaktami, które posiadamy w programie Tlen a pocztą mailową (poczta również dostępna jest z poziomu programu). Z kolei ikony na dole umożliwiają m.in. dodanie nowego kontaktu do listy znajomych oraz przeszukiwanie istniejącej listy w celu znalezienia interesujące nas osoby. Znajduje się tam również odnośnik do menu, gdzie mamy dostęp do pozostałych funkcji programu.

Tlen

Podstawową możliwością Tlenu jest oczywiście prowadzenie rozmów tekstowych z osobami, które posiadamy na liście kontaktów. Aby rozpocząć rozmowę wystarczy kliknąć dwukrotnie na interesujący nas kontakt. W rozmowie mogą uczestniczyć dwie osoby, natomiast możemy prowadzić dowolną ilość rozmów jednocześnie. Rozmowami bardzo łatwo zarządzać, poprzez przemieszczanie się pomiędzy kolejnymi kartami, w których znajdują się prowadzone rozmowy. Rozszerzeniem tej funkcjonalności jest konferencja, która umożliwia rozmowę z wieloma osobami jednocześnie. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na dany kontakt i wybrać „Konferencja. Rozmowy tekstowe możemy rozszerzać i umilać sobie za pomocą dostępnych emotikon, czyli obrazków, przedstawiających różne stany i emocje.


Drugą bardzo ważną opcją jest rozmowa głosowa, do której potrzebne jest oczywiście dodatkowe urządzenie – słuchawki i mikrofon. Funkcja ta to doskonała alternatywa dla tradycyjnego telefonu, a jej niewątpliwą zaletą jest to, że jest całkowicie bezpłatna. Dodatkowo przy opcji rozmowa wideo możemy zobaczyć swojego rozmówcę, jeśli posiada on kamerkę podłączoną do komputera. Wszystkie rozmowy, zarówno tekstowe jak i głosowe są szyfrowane, dlatego też Tlen gwarantuje ich bezpieczeństwo.


Warto również wspomnieć o dodatkowych funkcjach programu, które w znaczący sposób rozbudowują jego możliwości. Z pewnością często wykorzystywaną opcją przez internautów będzie bramka SMS, która umożliwia darmowe wysyłanie SMS-ów do najpopularniejszych sieci komórkowych w Polsce. Oprócz tego możliwe jest przesyłanie obrazów do znajomych, a także transferowanie różnego rodzaju plików i dokumentów. Zaletą jest także fakt, że lista naszych kontaktów przechowywana jest na serwerze Tlenu, dlatego też korzystając z programu na różnych komputerach nie musimy się obawiać o naszą listę znajomych – za każdym razem będzie ona pobierana z serwera i ewentualne zmiany będą tam również zapisywane.

Internauci, którzy posiadają również konto w programu Gadu-Gadu nie muszą się martwić o to, że nie porozmawiają ze swoimi znajomymi przez Tlen. Otóż program ten umożliwia także obsługę Gadu-Gadu – wystarczy podać dane do logowania. W ten sposób możemy rozmawiać ze znajomymi, którzy posiadają tylko Gadu-Gadu, a nie mają zainstalowanego Tlena. Do programu powstało także wiele wtyczek, rozszerzających jego możliwości. Aplikacja zapisuje również rozmowy i SMS w tzw. archiwum. W Tlenie możemy także ustawić własny opis, który będzie widoczny przez naszych znajomych. Opis to coś w rodzaju statusu, możemy tam informować znajomych o naszym aktualnym zajęciu czy humorze.

Nie ma także przeszkód, aby na jednym komputerze uruchomić kilka kont na raz. Ma to znaczenie w szczególności dla osób, które wykorzystują różne konta – np. jedno w pracy, a drugie w celach prywatnych. Czasem, choć rzadko może się zdarzyć, że administrator sieci, w której jesteśmy podłączeni do internetu, zablokował możliwość komunikowania się poprzez Tlen. Wówczas należy skorzystać z serwerów proxy – ta funkcjonalność również obsługiwana jest przez komunikator Tlen.


Powyższy artykuł opisuje wersję przeznaczoną na systemy operacyjne Windows. Warto jednak pamiętać, że Tlen dostępny jest także na różne dystrybucje Linuxa oraz na system Mac OSX.

Powyższe funkcjonalności sprawiają, że Tlen stanowi doskonałą alternatywę dla takich aplikacji jak Gadu-Gadu czy Skype. Posiada wszystkie niezbędne funkcjonalności, jakie powinien mieć nowoczesny komunikator internetowy. Pomimo rozbudowanych funkcji jest oczywiście darmowy. Jest to produkt polski, dlatego też nie ma żadnych problemów z pomocą techniczną. Poza tym w sieci Internet istnieje pokaźna grupa zwolenników i użytkowników tej aplikacji.

Recenzje użytkowników

comments powered by Disqus

Przed opublikowaniem komentarza,

upewnij się, że nie narusza on netykiety oraz regulaminu serwisu softcoffee.net. W szczególności nie powinny one zawierać wulgaryzmów ani treści obraźliwych, zakazanych przez prawo lub godzących w dobre imię serwisu. Redakcja softcoffee.net zaznacza przy tym, iż wszystkie komentarze są wyłączną własnością osób je publikujących i nie ponosi odpowiedzialności za ich zawartość.

Ostatnio wyszukiwane

Copyright © Softcoffee.net 2003-2014 Wszystkie prawa zastrzeżone