Choose your language:

  1. PL
  2. EN

Pobierz pliki

You are here:

Faktura 1! 5.4.20 - darmowe fakturowanie

Komputer służy nie tylko do rozrywki i zabawy, ale przede wszystkim do pracy. To niezbędne urządzenie w każdym biurze. Na rynku istnieje sporo firm, które zajmują się tworzeniem oprogramowania właśnie dla firm i instytucji, a jednym z podstawowych rodzajów programów są aplikacje do wystawiania faktur, jak np. program Faktura 1! Plus.

Na samym początku warto podkreślić, że Faktura 1! Plus to program bezpłatny. Jest to niewątpliwa zaleta, gdyż większość małych firm, w szczególności tych, które dopiero rozpoczęły działalność, nie stać na zakup komercyjnych aplikacji. Pomimo tego otrzymujemy sporo rozbudowanych funkcji i śmiało możemy powiedzieć, że dla wielu firm jest to wystarczający program do wystawiania faktur VAT. Jest to produkt polski, którego producentem jest krakowska firma TGSoft (osoby zainteresowane szerszymi informacjami o tej firmie mogą dowiedzieć się więcej na oficjalnej stronie pod adresem www.tgsoft.pl). Firma ta prowadzi również blog, na którym opisywane są zagadnienia i problemy spotykane podczas pracy z aplikacjami tej firmy – warto regularnie czytać wpisy. Poniższy artykuł dotyczy programu Faktura 1! Plus w wersji 5.4.20.

Faktura 1! Plus jest to rozbudowana wersja programu Faktura 1!. Jest to zmodyfikowana wersja płatnej aplikacji Faktura Express. Program nie jest już rozwijany, jednak systematycznie pojawiać się będą aktualizacje. Firma TGSoft skupia się obecnie na rozwoju płatnej aplikacji fakturowo-magazynowej, która dostępna jest pod nazwą Sz@rk Faktura 1! Plus. Darmowa wersja oznaczona jest dodatkowym skrótem ADS.

Po ściągnięciu plik instalacyjny zajmuje niecałe sześć megabajtów, a sama instalacja aplikacji na komputerze jest bardzo łatwa – cały proces polega praktycznie na klikaniu przycisku „Dalej”. Po uruchomieniu programu pojawi się okno logowania.

Faktura 1! Plus

W domyślnych ustawieniach nazwa użytkownika to ADMIN, natomiast hasła nie ma. W głównym oknie programu na górze widoczny jest interfejs użytkownika, składający się z paska górnego oraz umieszczonych pod nim ikon. Jest on skonstruowany tak, aby łatwo można było poruszać się pomiędzy poszczególnymi funkcjami aplikacji.

Faktura 1! Plus

Podstawową funkcjonalnością, która ułatwia korzystanie z programów do fakturowania jest katalog klientów. Dzięki tej opcji nie ma potrzeby każdorazowego wpisywania danych klienta do faktury. Często taka funkcjonalność dostępna jest tylko w płatnych programach do fakturowania. W przypadku Faktura 1! Plus wystarczy wybrać ikonę klienci, a następnie jedną z dwóch grup (kontrahenci lub klienci detaliczni). Po dwukrotnym kliknięciu na wybraną grupę pojawia się okno z listą naszych klientów. Aby wpisać nowego klienta wystarczy przycisnąć ikonę „Nowy”. Poniżej prezentujemy zrzut ekranu z formularza dodawania nowego kontrahenta:

Faktura 1! Plus

Po wypełnieniu wszystkich pól wystarczy kliknąć „Zapisz”. Możemy także uzupełnić szczegółowe dane, dotyczące naszego kontrahenta, takie jak np. strona internetowa, adres mail lub notatki własne.

Z poziomu listy kontrahentów, zaznaczając odpowiednią firmę, możemy stworzyć wykaz faktur dla danego klienta lub utworzyć nową fakturę, klikając ikonę „F”. Samo wystawianie faktur także nie powinno przysporzyć żadnych problemów. W dokumencie wystarczy przyciskiem „Nowy” wprowadzić z katalogu nową usługę lub towar do sprzedaży. Następnie klikamy ikonę „Zapisz” i możemy taką fakturę wydrukować.

Program posiada możliwość wystawiania różnych typów dokumentów – faktur VAT, rachunków, korekt, pro forma). Możliwe jest także zapisanie faktur do bufora, aby wystawić je klientowi w późniejszym czasie. Jeżeli chodzi o sprzedaż detaliczną, to oprócz wystawiania paragonów możliwa jest ręczna korekta sprzedaży oraz zwrot paragonu, który polega na utworzeniu specjalnego raportu. Samo wystawianie paragonów możliwe jest dla drukarek fiskalnych ELZAB i POSTNET, czyli najpopularniejszych producentów tego typu urządzeń w Polsce. W przypadku jeśli ktoś korzysta z innego programu firmy TGSoft - Księga Express PRO, aplikacja Faktura 1! Plus umożliwia automatyczne przesyłanie informacji do tego programu.

W programie dostępny jest także moduł rozliczeń kasowych oraz bankowych, który zarządza wszystkimi operacjami związanymi z prowadzeniem kasy, np. druki KW, KP, raporty. Możemy także księgować wpłaty i wypłaty od kontrahentów. Dodatkowo mamy do dyspozycji moduł „Przelewy Bankowe”, który pozwala na tworzenie przelewów. Jest to dość zaawansowana opcja, w której możemy wybrać m.in. typ wydruku oraz przeglądać przelewy, które jeszcze nie zostały zrealizowane.

Oprócz tego warto zaznajomić się z funkcją „Wydruki”, dostępną na górnym pasku. Dzieli się ona na zestawienia sprzedaży oraz rozliczenia z kontrahentami. Za jej pomocą możemy tworzyć zaawansowane zestawienia i analizy sprzedaży, które będą nam pomocne w planowaniu naszej działalności gospodarczej. Możliwy jest m.in. wykaz faktur z danego przedziału czasowego, wydruk obrotów kontrahentów czy zestawienie sprzedaży według usług. Program współpracuje także z drukarką fiskalną firmy ELZAB, dlatego też integracja programu z tą drukarką pozwala na wydrukowanie raportu dobowego na drukarce z poziomu programu Faktura 1! Plus.

Na uwagę zasługuje również funkcjonalność „Słowniki”, w której możemy dodawać towary i usługi, tworząc także dla nich określone grupy towarowe. W tym menu dostępna jest także opcja „Stawki VAT”, w które możemy po prostu wprowadzić aktualne wartości podatku VAT. Program umożliwia pracę większej liczbie użytkowników na jednym komputerze. Wystarczy przejść do zakładki „Funkcje” i „Użytkownicy Systemu”. Możemy wprowadzić dodatkowych użytkowników z osobnym hasłem. W  dziale „Funkcje” znajdują się także opcje z ustawieniami programu, podstawową konfiguracją oraz danymi firmy, która korzysta z programu Faktura 1! Plus. W programie dostępna jest także pomoc – warto z niej skorzystać, jeśli pojawi się jakaś wątpliwość, co do któreś z funkcjonalności.

Z pewnością dla małych firm większość funkcjonalności będzie po prostu niepotrzebna. Nie przeszkadza to jednak w tym, aby z powodzeniem korzystać z tego programu. To bym bardziej jest to na plus. Fakt ten pokazuje, iż program pomimo tego, że jest darmowy, posiada naprawdę sporo zaawansowanych opcji. Dla wielu małych firm wystarczy po prostu możliwość wystawiania faktur VAT. Przedsiębiorców ucieszy jednak fakt, że w aplikacji znajduje się katalog kontrahentów oraz produktów i usług, dzięki czemu wystawianie faktur jest łatwe i szybkie. Każdy użytkownik szybko zrozumie działanie aplikacji, wystarczy tylko zapoznać się z najważniejszymi funkcjami.

Faktura 1! Plus

Jeżeli chodzi o kwestie techniczne, to program dostępny jest wyłącznie na system operacyjny z rodziny Windows – 98, ME, 2000, XP, Vista, Siedem. Aplikacja pracuje na lokalnej bazie danych ADS w przeciwieństwie do nowszych programów z serii Sz@rk, które wykorzystują Microsoft SQL Server Express 2008.

Podsumowując, program Faktura 1! Plus to doskonała alternatywa dla wielu płatnych programów fakturowo-magazynowych. Zadowoli w szczególności tych, którzy szukają darmowego programu do wystawiania faktur lub paragonów.

Recenzje użytkowników

comments powered by Disqus

Przed opublikowaniem komentarza,

upewnij się, że nie narusza on netykiety oraz regulaminu serwisu softcoffee.net. W szczególności nie powinny one zawierać wulgaryzmów ani treści obraźliwych, zakazanych przez prawo lub godzących w dobre imię serwisu. Redakcja softcoffee.net zaznacza przy tym, iż wszystkie komentarze są wyłączną własnością osób je publikujących i nie ponosi odpowiedzialności za ich zawartość.

Ostatnio wyszukiwane

Copyright © Softcoffee.net 2003-2014 Wszystkie prawa zastrzeżone