R 2.13.1 Pobierz

Choose your language:

  1. PL
  2. EN

Pobierz pliki

You are here:

R 2.13.1

Program properties
Rozmiar 61.72 MB
Wydawca
Strona internetowa http://www.r-project.org/
Licencja GNU GPL (GNU General Public License)
Data wysłania 31.3.2012
System
  • Mac OsX
W kategorii
Powiadom znajomego
  • Ocena redaktora 5/5
  • Pobrań 138

Opis wydawcy

GNU R to język programowania i środowisko do obliczeń statystycznych i wizualizacji wyników. Jest to projekt GNU podobny do języka i środowiska S stworzonego w Bell Laboratories (dawniejsze AT&T, obecnie Lucent Technologies) przez Johna Chambersa i jego współpracowników.

R może być traktowane jako implementacja języka i całego środowiska S. Wprawdzie są między nimi istotne różnice, ale większość kodu napisanego pod S działa bez problemów pod R. W tej chwili GNU R rozprowadzany jest w postaci kodu źródłowego oraz w postaci binarnej wraz z wieloma dystrybucjami Linuksa. Dostępna jest także wersja dla Microsoft Windows i Mac OS.

Kod źródłowy R opublikowany jest na zasadach licencji GNU GPL. Dostępne są prekompilowane binarne wersje dla systemów Windows, Macintosh i wielu systemów uniksowych.

R dostarcza szeroką gamę technik statystycznych (liniowe i nieliniowe modelowanie, klasyczne testy statystyczne, analiza szeregów czasowych, klasyfikacja, grupowanie,...) i graficznych. W dodatku R jest rozszerzalne za pomocą dodatkowych pakietów oraz skryptów pisanych przez użytkownika.

Jedną z mocnych stron R jest łatwość z jaką można tworzyć dobrze zaprojektowane wykresy z jakością nadającą się do publikacji. Dotyczy to także symboli i formuł matematycznych. Wiele uwagi poświęcono minimalizacji wyborów jakie musi wykonać użytkownik nadając formę wykresowi. Mimo istnienia ustawień domyślnych użytkownik ma możliwość pełnej kontroli wykresu.

Istnieje kilka graficznych interfejsów użytkownika stworzonych dla R, wśród nich wymienić można RKWard, SciViews-R oraz Rcmdr. Wiele edytorów ma specjalne tryby pracy dla R, np. Emacs (Emacs Speaks Statistics), jEdit, Kate i Tinn . Jest także wtyczka R plug-in dla IDE Eclipse.

5/ 5stars

Recenzje użytkowników

comments powered by Disqus

Przed opublikowaniem komentarza,

upewnij się, że nie narusza on netykiety oraz regulaminu serwisu softcoffee.net. W szczególności nie powinny one zawierać wulgaryzmów ani treści obraźliwych, zakazanych przez prawo lub godzących w dobre imię serwisu. Redakcja softcoffee.net zaznacza przy tym, iż wszystkie komentarze są wyłączną własnością osób je publikujących i nie ponosi odpowiedzialności za ich zawartość.

Ostatnio wyszukiwane

Copyright © Softcoffee.net 2003-2014 Wszystkie prawa zastrzeżone