Lout! 3.39 Pobierz

Choose your language:

  1. PL
  2. EN

Pobierz pliki

You are here:

Lout! 3.39

Program properties
Rozmiar 5.66 MB
Wydawca
Strona internetowa http://savannah.nongnu.org/projects/lout
Licencja GNU GPL (GNU General Public License)
Data wysłania 4.4.2012
System
  • Windows Xp/Xp x86_64/Vista/Vista x86_64/7/7 x86_62
W kategorii
Powiadom znajomego
  • Ocena redaktora 5/5
  • Pobrań 32

Opis wydawcy

Lout! to alternatywny program open source'owy należący do kategorii wolnego oprogramowania, pozwalający na zborowe przetwarzanie i konwertowanie dokumentów do formatu gotowego do druku. Jest to bardzo ciekawe narzędzie, stanowiące alternatywę np. dla LaTeX i innych tego typu programów.

Lout jest narzędziem formatującym dokumenty w procesie zbiorowego przetwarzania plików, stworzonym Jeffrey'a H. Kingstona. Czyta on opis dokumentu na tzw. high level, a następnie stylem podobnym do LaTeXa generuje plik PostScript, który może być wydrukowany na większości drukarek. Zwykły tekst i PDF są także dostępne dla użytkowników chcących po prostu dokonać konwersji do PDF. Lout przede wszystkim generuje formatowanie, a dopiero następnie jest językiem programowania, natomiast samodzielne wydania języka są czasem określane jako Lout Basser. Lout jest także wolnym oprogramowaniem, rozprowadzanym na warunkach licencji GNU General Public.

Lout kopiuje niektóre z algorytmów formatowania z TeX, ale ma znacznie łatwiejszą strukturę i jest dużo łatwiejszy w modyfikowaniu ze względu na wykorzystanie nie makr, a funkcjonalnego języka programowania. Ponadto, podczas typowej instalacji LaTeXa (wraz z binariami TeX) traci się około 50 do 300 MB, Lout z kolei zajmuje tylko około 1 MB. Wynika to głównie z mniejszej liczby pakietów i narzędzi, ale może również być przypisane realizacji programu w języku programowania C zamiast makro.

Lout jest wyposażony także w łatwą do odczytania instrukcję obsługi i podstaw można się nauczyć w ciągu kilku godzin. Obejmuje on pakiety dla tworzenia tabel, wykresów, równań i wykresów, wszystko w jednym zestawie działającym 'out of the box'. Lout jest przydatny m.in. do tworzenia raportów i książek i daje bardzo precyzyjną kontrolę składu.

5/ 5stars

Recenzje użytkowników

comments powered by Disqus

Przed opublikowaniem komentarza,

upewnij się, że nie narusza on netykiety oraz regulaminu serwisu softcoffee.net. W szczególności nie powinny one zawierać wulgaryzmów ani treści obraźliwych, zakazanych przez prawo lub godzących w dobre imię serwisu. Redakcja softcoffee.net zaznacza przy tym, iż wszystkie komentarze są wyłączną własnością osób je publikujących i nie ponosi odpowiedzialności za ich zawartość.

Ostatnio wyszukiwane

Copyright © Softcoffee.net 2003-2014 Wszystkie prawa zastrzeżone